Historia rasy

Historia brazylijskiego teriera ściśle łączy się z historią żeglugi. Psy wraz z innymi towarami były przedmiotem handlu w dużych portach., w ten sposób kształtowały się różne rasy terierów na całym świecie. W Brazylii biorąc pod uwagę wielkość i gospodarkę tego kraju, psy te były wykorzystywane do tępienia szczurów ze względu na swoją wysoką skuteczność. Sprowadzane teriery krzyżowały się z miejscowymi psami. Styl życia i praca, którą wykonywały kształtowały ich wygląd, funkcjonalność oraz zdrowie. O zorganizowanej hodowli można mówić tylko w ciągu ostatnich 40 lat.

Historia pochodzenia rasy ma wiele wersji, najpopularniejsza z nich mówi, że jest wynikiem krzyżówek sprowadzanych z Europy terierów (foxterier, jack russel terrier) przez powracających z angielskich i francuskich szkól studentów z Brazylii. Inna opowiada, że poczatek rasie dały pływające na XIX-wiecznych statkach psy będące przodkami terierów krzyżowane między sobą. Ostatnie wyniki badań DNA kilku psów z różnych hodowli potwierdzają, że w ich żyłach płynie krew Jack Russel Terriera i Rat Terriera.

http://canilterradeveracruz.com.br

• Terier brasileiro był wykorzystywany na wsiach, gdzie pilnował domostwa oraz polował na drobne szkodniki. Sprawdzał się także w miastach, polując na myszy i szczury w magazynach przemysłowych. Instynkt łowiecki jest w nim mocno zakorzeniony, a z racji różnych warunków pracy łatwo przystosowuje się do nowego otoczenia.

http://clubedofoxpaulistinha.blogspot.com

• Pierwszy standard rasy określono w 1920 r, a próba uznania rasy przez FCI odbyła się w 1964 r., jednak proces anulowano ze względu na nie wystarczającą dokumentację. Przy olbrzymim nakładzie pracy Clube do Fox Paulistinha i prezes klubu pani Mariny Vicari Lerario we współpracy z panią Leylą Rebello, członkiem zarządu CBKC (Confederação Brasileira de Cinofilia) rasa została wstępnie uznana w 1995 r. i ostatecznie w 2006 r. otrzymując wzorzec nr. 341. Wśród wymaganych przez FCI 8 linii były m.in. psy z hodowli Taboão, Terra da Pituva, Suffolk, Rancho Grande, Rebelo’s Beauty oraz Absoluto, w drugiej generacji Alvorada, Terra de Vera Cruz, Tingui, Uberfox, Sulfock Santa Isabel

Podziękowania dla hodowców brazylijskich za pomoc w ustalaniu głównych linii hodowlanych. 
W szczególności dziękuję Mauro Prizibela za ogromne wsparcie merytoryczne, za przekazaną wiedzę i cierpliwe odpowiedzi na moje pytania 🙂