Opis charakteru

Terier brazylijski to zwinny, energetyczny pies. Ma spore zapotrzebowanie na ruch ale lubi także pracę umysłową lub taką w której może działać zmysłami. To żywiołowy towarzysz zabaw, partner do spacerów/joggingu/dogtrekkingu. Potrzebuje codziennej dawki aktywności, żeby być szczęśliwym psem.

Teriery są psami myśliwskimi i instynkt łowiecki u brazylijczyków jest również mocno rozwinięty. Mimo, że nie są tak zaczepne do innych psów jak teriery, których krew płynie w ich żyłach musimy pamiętać, że ważną rolę pełni tu socjalizacja i cechy osobnicze. Mimo bardzo wczesnego zapoznania z naszym królikiem, instynkt był silniejszy niż dobre wychowanie i niestety zwierzaki musiały zostać na stałe odseparowane.

Terier brazylijski szczeka 😉 i to nie kwestia nadmiernego pobudzenia – raczej wynika to z pewnego rodzaju terytorializmu, psy ostrzegają przed obcymi na swoim terenie (to m.in. należało do ich zadań w przeszłości). Szczek naszej Baili postawiłby na nogi umarłego, nie jest to ujadanie na każde szurnięcie za drzwiami czy na dworze, to raczej donośny głos który alarmuje, że przyszedł ktoś spoza domowników.

Terier brazylijski linieje. Tak jak każdy pies 😉 nie posiada podszerstka zatem włos wychodzący z psa jest ciężki i sztywny. Regularne przeczesanie gumową szczotką raz w tygodniu ułatwia zachowanie czystości, resztę robi odkurzacz a na dywanach niezastąpiona turboszczotka 😉 Za to pielęgnacja wystawowa ogranicza się do szybkiej kąpieli i przetarciu psa szmatką przed wejściem na ring, to bardzo wygodne.

Teriery brazylijskie lubią towarzystwo dzieci, ale nad każdą taką relacją trzeba czuwać. Pies ma prawo nie mieć ochoty na zabawę i trzeba to uszanować. Nie jest też zabawką, którą wolno ciągnąć za ogon czy wsadzać palce do oczu – to żywe stworzenie i zasługuje na szacunek, a szacunku do zwierząt warto uczyć dziecko od najmłodszych lat. Nie ma na świecie drugiej takiej więzi niż miłość i porozumienie dziecka z psem.

Teriery brazylijskie są długowieczne, mogą żyć nawet do 16 lat. Decyzja o zakupie psa powinna być wielokrotnie przemyślana, przedyskutowana ze wszystkimi członkami rodziny. To wielka odpowiedzialność ale rówinież ogromna radość obcowania z tymi wyjątkowymi psiakami.

*Teriery brazylijskie są uzależniające,zupełnie jak chipsy 😉 często mając jednego pod swoim dachem po głowie chodzą myśli „a może by tak jeszcze jednego…”

Pamiętajmy, że w każdej rasie oprócz cech wrodzonych każdy pies posiada również cechy nabyte. Hodowla to nie jest fabryka, każde ze szczeniąt różni się temperamentem, reakcją na różne bodźce, jest bardziej lub mniej śmiałe itp. Rolą hodowcy jest zapewnienie szczeniętom możliwie najlepszego rozwoju na wielu płaszczyznach, tak by trafiając do nowych domów były w świetnej kondycji fizycznej i psychicznej. To jakimi towarzyszami Waszego życia będą w ogromnej mierze kreujecie Wy, pamiętajcie o tym.